NEWS

Sławomir Owocki zwycięzcą konkursu "Zostań pilotem Jacka Jerschiny w Peugeocie 205 T16" po odcinku testowym 53. Rajdu Barbórka.
16.12.2015Przyjechałeś z Elbląga. Która to Twoja Barbórka?
- To moja pierwsza Barbórka. Jeżeli jest okazja, to chętnie biorę udział jako kibic w organizowanych w mojej okolicy rajdach czy wyścigach górskich. Barbórka jest, jak do tej pory, najdalej organizowanym rajdem, na który się wybrałem.

Po wygraniu konkursu nie przyszła Ci do głowy myśl "co ja takiego zrobiłem"?
- Ani przez moment. Bardzo zależało mi na wygranej. Wcześniej nie prosiłem moich znajomych o pomoc w wygraniu konkursu, ale tu miałem świadomość, że nagroda jest nie tylko wyjątkowa, ale i taka, którą ciężko kupić sobie samemu.

Peugeot 205 T16- maszyna zrobiła na Tobie wrażenie?
- Bardzo lubię bezkompromisowe i w pewien sposób romantyczne czasy rajdów Grupy B, a ten samochód jest jednym z największych symboli tego okresu. Muszę przyznać, że choć moim ulubionym autem jest Audi Quattro, to jednak Peugeot 205 T16 pokazywał mu, gdzie jest jego miejsce w szeregu.
Wyjątkowość tego samochodu powoduje, że usatysfakcjonowany byłbym nawet wycieczką po bułki, więc okazja przetestowania jego możliwości na odcinku testowym wykraczała dużo dalej. Podczas rozmowy z panem Jackiem dowiedziałem się, że ma w planach, aby silnik miał ponad 450 KM. Chętnie piszę się na przejażdżkę taką maszyną.

Odcinek testowy Bemowo: ciemno i błoto. Jakie to dało wrażenia z przejazdu?
Dodałbym do tego jeszcze "zimno". Odcinek wydaje mi się jednym z lepszych, ma hopkę, jest wymagający i pozwala na oglądanie aut z bardzo bliska.

Co myślisz o pracy pilota z perspektywy kilku dni?
- Byłem raczej pasażerem niż pilotem, ale myślę, że bycie pilotem wymaga dużego zaufania od kierowcy. Siedząc za kółkiem mamy wpływ na to, co się dzieje. Będąc w fotelu obok, zdajemy się na kogoś - to musi działać motywująco na rzetelność pracy pilota.

Twoim zdaniem rajd jest ciekawszy z fotela pilota czy z trybuny kibica?
To pytanie retoryczne, oczywiście, że z fotela pilota - jest się wtedy czynnym uczestnikiem rajdu. Jeszcze ciekawszy jest pewnie z fotela kierowcy, ale to może kiedyś…

Dziękujemy za rozmowę. Gratulujemy zwycięstwa i zapraszamy już za rok.
- Ja również chciałbym podziękować organizatorom Rajdu Barbórka oraz przede wszystkim panu Jackowi Jerschinie za niezapomniane wrażenia.


JACEK JERSCHINA, KIEROWCA RAJDOWY.
W 53. Rajdzie Barbórka startował debiutującym w Polsce Peugeotem 205 T16. W klasyfikacji generalnej Barbórka Legend (klasa 3) zajął trzecie miejsce.

Jak jechało się Peugeotem 205 T16 po testowym na Bemowie?
- Bardzo szybko i bardzo fajnie się jechało. Bemowo jest jedną z fajniejszych prób. Dzięki chyba Sławkowi udało nam się wygrać ją w klasyfikacji generalnej Legend.
(Wyniki: http://www.barborka.pl/dokumenty/wyniki/Legend_SZ3.Pdf)

Jaki wpływ miał Sławek na sukces załogi?
- Sławek przyczynił się do poprawy naszej umiejętności prowadzenia samochodu.
Przed Rajdem przejechałem Peugeotem zaledwie 10 km. Nigdy wcześniej nim nie jeździłem.
Dzięki temu, że był konkurs, mogliśmy pojechać wspólnie. On poznawał samochód, ja z nim. To nie było doznanie interesujące tylko dla Sławka, ale również dla mnie.
Poza tym Sławek wrzucił na YT film i w końcu zobaczyłem siebie, jak jadę:
https://www.youtube.com/watch?v=UUHcqy39Qs0

Sławek nadawałby się na pilota?
- Żeby włączyć się w tryb sportowy, z całą pewnością trzeba mieć w sobie dużo pasji. On ją w sobie posiada, bez dwu zdań. Obiecałem sobie już wcześniej, że i tak przewiozę Sławka Peugeotem, nawet jeśli nie wygra. Widziałem po konkursie, że to człowiek, który jest wielkim fanem tego typu samochodów.

Dziękujemy, że zgodziłeś się wziąć udział w konkursie dla naszych kibiców.
- Ja również dziękuję. Przy okazji bardzo gratuluję organizatorom. To jedna ze sprawniej przygotowanych Barbórek, a brałem już udział chyba w kilkunastu edycjach. Ciężko to nazwać rajdem, bardziej świętem. Zatem: Rajd Barbórka to niezwykłe święto dla sportu samochodowego.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash


 © benix      Automobilklub Polski 2015                                                                                                                                       52 Rajd Barbórka 2014