Polski As kontra Gwiazda WRC

Rywalizację na trasach Rajdu Barbórka od kilku lat wygrywa pewnie Kajetan Kajetanowicz. Trzykrotny mistrz Europy w tym sezonie będzie miał jednak bardzo groźnego rywala, który może pokusić się o przerwanie doskonałej passy polskiego asa.

Pojedynek Kajetanowicza z Mikko Hirvonenem – bo o nim mowa – zapowiada się nadzwyczaj interesująco. Kajto, który w ostatnich kilku sezonach nie miał sobie równych zarówno na polskich, jak i europejskich odcinkach specjalnych, będzie musiał stawić czoła kierowcy, który ma na swoim koncie kilkanaście wygranych w rajdach cyklu WRC.

Mikko Hirvonen większość swojej rajdowej kariery związał z marką Ford. Od 2006 do 2011 roku startował za kierownicą Focusa i Fiesty WRC, w sezonie 2012 był fabrycznym kierowcą Citroena, ścigając się na pokładzie samochodu DS3 WRC. W tym okresie odniósł piętnaście zwycięstw w rundach mistrzostw świata, w sezonie 2009 triumfował w Rajdzie Polski.

Pomimo długiej kariery pełnej sukcesów, fińskiemu kierowcy nigdy nie udało się zdobyć tytułu mistrza świata. Aż czterokrotnie zajmował w końcowej klasyfikacji cyklu WRC drugie miejsce, przegrywając w 2009 roku z Sebastienem Loebem o zaledwie jeden punkt.

Mikko Hirvonen swoją karierę w WRC zakończył w sezonie 2014, zajmując drugie miejsce w zamykającym kalendarz Rajdzie Wielkiej Brytanii.

„Jestem pewien, że to będzie fantastyczny weekend. Mam nadzieję, że na trasach pojawią się licznie rajdowi fani, aby przywitać się ze mną i dobrze się bawić” – powiedział Hirvonen przed startem w Barbórce.

Kajetan Kajetanowicz jest zdecydowanie najbardziej utytułowanym polskim kierowcą rajdowym XX wieku. Zawodnik z Ustronia ma na koncie aż trzy tytuły mistrza Europy (zdobyte wspólnie Jarkiem Baranem) oraz cztery zdobyte w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Kajetanowicz wygrał także pięć ostatnich edycji Rajdu Barbórka oraz zgarnął większość statuetek na Karowej w ostatnich latach rywalizacji. W sezonie 2018, pilotowany przez Macieja Szczepaniaka, wystartował w kilku rundach mistrzostw świata w kategorii WRC2.